Yerinden Tedarikin Yenilikçi Yüzü: RAPIDCHAIN

Günümüzde E-Ticaretin de yaygınlaşması ile beraber kargo hizmeti alımlarında önemli bir artış olmuştur. Diğer hizmet sektörlerinde olduğu gibi taşımacılık sektöründe de müşteri memnuniyeti ve rekabet edebilirlik açısından sunulan hizmetin kalitesi önem arz etmektedir. Özellikle küresel çapta yaşanan COVİD19 Pandemisi, E-Ticaret ve Online işlemleri fazlasıyla arttırarak kargo firmalarını hizmetlerinde yetersiz bir durumda bırakmıştır. Tüketiciler teslimat sürelerinin çok uzun olması ve yaşanan gecikmeler nedeniyle eskisinden çok daha fazla mağduriyet yaşamaktadır. Kargo firmalarında yaşanan sevkiyat çokluğu, bireysel gönderilerde artış ve firmaların bu duruma hazırlıksız yakalanmaları gibi sebeplerle yaşanan bu durum hem kargo firmalarını hem de gönderici firmaları olumsuz yönde etkileyerek markalarına zarar vermektedir. Firmalar tüketici tarafında oluşan bu yüksek talebin karşılanması için yüksek mesai saatleri, personel alımı gibi işlemler uygulamış fakat yeterli olmamıştır.

Üretici firmalar tarafından baktığımızda lojistik maliyetler ürün satış fiyatına %4-20 arasında etki etmektedir. Lojistik maliyetlerde en fazla maliyete sahip faaliyet ise taşımacılıktır. Taşıma maliyetleri toplam lojistik maliyetlerin %50-65’ni, Envanter ve malzeme elleçleme maliyetleri %20-35’ini oluşturmaktadır. Dolayısıyla depoda fazladan tutulan ve lokasyondan bağımsız olarak gönderilen her ürün firmalara çok fazla gider oluşturmaktadır. Bu nedenle sektörün kalıcı ve verimli bir çözüme ihtiyacı oluşmuştur.

İşte tam bu noktada Türkiye’nin önde gelen dijital lojistik platformu TIRPORT, geliştirdiği gerçek zamanlı ve konum tabanlı teknolojilerin gücünü kullanarak yerel tedarik ağı RapidChain (www.rapidchains.com ) sistemini hayata geçirmiş, üretici ve dağıtıcı firmaların yaşadığı verimsizliklere yönelerek 24 saatte teslim sloganının teknolojik altyapısını en verimli çalışma süreciyle hayata geçirmiştir.

RapidChain, tek bir depo üzerinden sipariş ve dağıtım yönetimi mantığını ortadan kaldırarak, siparişlerin müşteri konumuna en yakın mağaza/şube/işyerinden temin edilmesini sağlayan, sisteme üye firmaları yerel bir tedarikçiye dönüştüren yenilikçi bir dijital buluşma platformudur.

Sistemin işleyişine baktığımızda;

Firmalara gelen siparişlerin tek bir ana depodan paketlenerek, dağıtılması ve sipariş tesliminin günler boyunca sürdüğü klasik yöntemin aksine, RapidChain sisteminde müşteri ihtiyacının sipariş noktasına en yakın yerden karşılanması amaçlanır. Gelen siparişe göre şehirdeki en yakın üye firmanın stok durumu kontrol edilerek ürünlerin mevcudu teyit edilir, eksik olan ürünler sistem üzerinden temin edilerek müşteri siparişi tamamlanır. RapidChain, yerel tedarik ağına küçük şehir ve kasabalarda ki firmaları da entegre ederek, yerel bir iş yeri olarak sistemine katmış ve aynı kategoride faaliyet gösteren firmalarla koordineli bir şekilde çalışmalarını sağlamıştır. Böylece RapidChain’in geniş tedarik ve müşteri ağından büyüklüğü ne olursa olsun tüm firmaların faydalanması amaçlanmıştır.

RapidChain, geniş tedarik ağı kurmasının yanı sıra firmalara Web ve Mobil uygulamadan Kurumsal Mağaza ve CRM hizmeti sağlayarak müşteri siparişlerinin kolay ve hızlı bir şekilde yönetilmesini sağlıyor, konum tabanlı teknolojik alt yapısı ile firmaların lojistik maliyetlerini azaltıyor ve atıl stokların oluşmasını engelliyor, ürünün müşteri konumuna en yakın yerden en hızlı şekilde temin edilmesini sağlayarak yüksek müşteri memnuniyeti oluşturuyor. RapidChain, Yerel depolama hizmeti bulunan Kurumsal Şirketleri, Sipariş gücünü yerel mağazalarla artırmak isteyen E-Ticaret Şirketlerini, Müşteri sayısını artırmak isteyen Yerel Mağazaları ve Online sipariş vermek isteyen Bireysel Kullanıcıları geniş tedarik ağına dahil ederek sektörü dijital sistemlerle iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Bu bilgiyi paylaşın: