E-Ticaret Pazaryerleri Yeni Nesil Dijital Platformlara Dönüşüyor

Artık müşteriler her şeyi konum-tabanlı, gerçek zamanlı, anlık ve tam kendine göre dikilmiş istiyor; talep, konum ve zaman, yapay zekayla birleşerek yeni nesil pazaryerlerini doğuruyor.

2020 yılı itibariyle Dünya perakende ticaretinin yaklaşık %18’i e-ticarete dönüşmüş durumda. E-Ticaret hacmi 5 trilyon doları aştı. Her yıl ortalama %15’in üzerinde büyüyen e-ticaret pazarı göz kamaştırıyor. Ödeme sistemleri de hızla cebe dönüyor. Muhtemelen birkaç yıl içinde bildiğimiz anlamdaki pos cihazları ve plastik kartlar çöp olacak. 2040’ta toplam ticaretin içinde ödemenin %95’inin online olması bekleniyor.

Akıllı telefonlar ve aplikasyonlar ticaretimizin önemli bir parçası olmaya devam ediyor. Günümüzde kişiselleştirilmiş alışverişin farkı yaratan en kritik unsurlarından birisi olan konum-tabanlı teknolojiler dijital pazaryeri modellerinde daha çok ön plana çıkmaya başladı.

UBER ve AirBnb’nin öncülüğünü yaptığı konum-tabanlı Pazaryeri uygulamaları hızla yaygınlaşıyor. “UBERLEŞME” olarak adlandırılan bu yeni tip hizmet sunma şekli her alanda kendini gösteriyor. Ulaştırmasından lojistik yönetimine, yardımcı hizmetlerden teknik servislere, insan kaynakları tedarikinden yiyecek-içecek hizmetlerine, ikinci el satıştan freelanse hizmetlere, emlak aramaktan çilingir bakmaya aklınıza gelen her şey konum-tabanlı uygulamalara dönüşecek.

Günümüzde hizmetin konum-tabanlı arz ve talebi çok önemli bir kişiselleştirme kriteri olarak ön plana çıkıyor.

Lojistik teknolojilerinde ön plana çıkan TIRPORT (www.tirport.com) Türkiye’de lojistik yönetimini uçtan dijitalleştiriyor.

Bu bilgiyi paylaşın: