UTİKAD tarafından yayınlanan “Lojistik Sektörü 2020” raporuna göre, Türkiye’de son 5 yılda yapılan kamu yatırımları incelendiğinde 2020 yılında Ulaştırma ve Haberleşme  sektörü toplam yatırım planında en büyük payı almaktadır.

2020 yılına damgasını vuran koronavirüs pandemisinin olumsuz etkilerinin hissedildiği
sektörlerin başında küresel lojistik sektörü gelmektedir. Çin’deki üretim faaliyetlerinin
durdurulması ve yavaşlatılması Çin odaklı küresel arz-talep dengesi üzerinde daha önce benzeri görülmemiş bir baskı yarattı. Hammadde tedariki konusunda dünya ekonomilerinin daha önce nispeten sorunsuz işleyen küresel tedarik zinciri sayesinde ithal girdi ihtiyaçları ile hedef pazarlarının talepleri öngörülebilir ve planlanabilir iken, koronavirüs pandemisinin getirmiş olduğu

utikad-lojistik-sektörü-raporu

belirsizlik tedarik zincirinin üreticiler, dağıtıcılar, alıcılar, lojistik hizmet sağlayıcılar, depocular vb. gibi unsurlarını geciken sevkiyatlar, artış gösteren lojistik maliyetler ve finansal mutabakatlardaki gecikmeler sebebiyle öngörülmesi ve planlanması zor bir süreç ile karşı karşıya bıraktı.

Hazır giyim, elektronik eşya, kişisel bakım, kozmetik vb. sektörlerin yanı sıra koronavirüs pandemisi ile birlikte gıda sektörü de e-ticaret pazarında kendine yer edinmeye başladı.

Çin’in ihracatındaki daralma sebebiyle armatörler tarafından azaltılan sefer sayıları ise
dünyanın diğer bölgelerindeki ihracatçıların konteyner taleplerinin karşılanamamasına
sebebiyet veren önemli bir unsur oldu.  40’lık konteynerin spot navlun fiyatlaması 21 Ocak’ta ortalama 5,340.30 ABD Doları’na kadar yükseldi. Bu fiyatlama bir yıl öncesine kıyasla %198 oranında artışa denk gelmektedir.

Pin It on Pinterest