Lojistik Pazarına Genel Bakış

‘Lojistik Pazarına Genel Bakış’ Raporu Yayımlandı

Türkiye’nin lojistik pazarındaki önemi ve potansiyeli ekseninde hazırlanan ‘Lojistik Pazarına Genel Bakış’ raporu yayımlandı. Ticari gayrimenkul danışmanlık pazarının küresel lideri Cushman & Wakefield tarafından hazırlanan rapor kapsamında; yakın kıyı taşımacılığı eğilimi, ekonomik büyüme, ihracata yönelik sanayi tabanı, güçlü perakende pazarı ve hızlı büyümesini sürdüren e-ticaret sektörü hakkında detaylı bilgiler içeriyor.

Rapordan dikkat çeken bazı konu başlıkları ise şu şekilde:

Türkiye cazip bir üretim merkezi haline dönüşüyor
Covid-19 salgını ve yarattığı pandemi tüm ekonomik verileri olumsuz yönde etkiledi; sanayi, lojistik sektörü, tedarik zincirlerindeki aksamalar, konteyner ve çip krizi gibi birçok küresel zorluk yaşandı aynı dönemde Türkiye ise, Uzakdoğu merkezli üretim ağına alternatif arayışlarında ön plana çıkan ülkelerin başında geliyor. Avrupa, Asya ve Afrika’nın kesiştiği noktada küresel Pazar erişimi sunan Türkiye, iş dostlu politikalarının yanı sıra yetenekli insan kaynağı, üretim kabiliyeti ve lojistik altyapısı ile küresel değer zincirlerinin güçlü bir aktörü olarak öne çıkıyor.

Uluslararası yatırımcılardan Türkiye atağı
Türkiye’nin 2003 yılından bu yana 240 milyar ABD Dolarlık uluslararası doğrudan yatırım çekti, özellikle uluslararası alanda faaliyet gösteren şirketlerin Ar-Ge, tasarım, üretim, lojistik ve yönetim merkezi haline geldi belirtiliyor. 2021 yılında 14 milyar liralık Uluslararası Doğrudan Yatırım (UDY) rakamına ulaşan Türkiye’nin bu seviyeler ile pandemi öncesi dönem performansları ile karşılaştırıldığında toparlanmanın kanıtı olarak raporda ifade ediliyor.

E-ticaret alanında lojistik tesislere yatırımlar artacak
Türkiye’de e-ticaretin toplam perakende satışlarına oranı 2010’daki yüzde 0,6’lık paydan 2021 yılında yüzde 7,8’e geldi, Türkiye de bu alanda üç ayrı ‘milyar dolarlık’ değerleriyle unicorn çıkardı. Bu kapsamda depo geliştirme projelerine paralel olarak teknoloji, otomasyon, transfer merkezleri ve bölge depolarına yatırımlarının artacağı öngörülüyor.

Lojistik Pazarına Genel Bakış
Bu bilgiyi paylaşın: