Kara Yolu Taşımacılığı Haftalık Yoğunluk Haritası

Türkiye’de taşımanın %90’ı karayollarıyla yapılmaktadır. Trafiğe kayıtlı yaklaşık 850 bin kamyon yollardadır. Bir kamyon günde ortalama 300 km. yol yapmakta ve her gün yaklaşık 450 bin kamyon yüklenmektedir.

İhracatının %50.5’ini Avrupa Ülkelerine yapan Türkiye’den günde ortalama 4 bini aşkın kamyon çeşitli sınır kapılarından ihracat taşıması için çıkış yapmaktadır.

En yoğun karayolu trafiğinin gerçekleştiği aks İstanbul-Ankara Arasıdır. Bunu Ankara-Adana, Bursa-İstanbul, İstanbul-İzmir, Mersin-Adana, Antalya-Mersin, Antalya-İstanbul, Çanakkale-Balıkesir, Konya-Ankara, Konya-Adana, Samsun-Trabzon, Çorum-Samsun, Adana-Gaziantep aksları takip etmektedir.

Türkiye’deki en yoğun kamyon trafiği ise Gebze-Kocaeli Arasında gerçekleşmektedir. Bu hattı, Adana-Mersin, Tarsus-Adana, Gebze-İstanbul, Ankara-Polatlı, Nilüfer-Gemlik, Bursa-Balıkesir, Çorlu-İstanbul, Çumra-Konya hatları takip etmektedir.

TRInsights, Karayolları Genel Müdürlüğü cari dönem taşımacılık verileri ve TIRPORT’tan sağlanan canlı verileri birleştirerek Türkiye’nin karayolu taşımacılığı yoğunluk haritasını sizlerle buradan paylaşacaktır.

Bu bilgiyi paylaşın: