Kamyonlar Bir Hafta Çalışmazsa Hayatımız Nasıl Etkilenir?

Uluslararası Kara yolu Taşıma Birliği IRU’nun yayınladığı “A Week Without Truck Transport” raporuna göre kamyonlar sadece 1 hafta çalışmadığı takdirde temel insani ihtiyaçların bile karşılanması ciddi bir sıkıntıya dönüşüyor.

Raporda kamyonların 1 hafta çalışmaması sonucu yaşanabilecek senaryolar ise şu şekilde;

1.GÜN
Günlük süt ve ekmek dağıtımının zorlaşması, hastanelerin ilaç vb. zorunlu sarf malzemelerindeki kıtlık, kargo teslimatlarının gerçekleşmemesi, günlük tedarik edilen market ürünlerinde sıkıntıların başlaması gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir.

2.GÜN
Yakıt istasyonlarının talebe cevap verememesiyle birlikte kuyruklar ve kısıtlamalar oluşması, marketlerdeki günlük sebze meyve raflarının hızla boşalması, toplu ulaşımın aksaması, restoranların kapanması durumlarıyla karşı karşıya kalınabilir.

3.GÜN
İçebilir temiz suya erişim güçleşmesi, et ve süt ürünleri fabrikalarının faaliyetlerinin durması, marketlerde günlük hiçbir ürünün kalmamasıyla yiyecek kıtlığının baş göstermesi gibi sonuçlarla karşı karşıya kalınabilir.

Kamyonlar Bir Hafta Çalışmazsa Hayatımız Nasıl Etkilenir?

4.GÜN
Gıda yetersizliği, akaryakıt istasyonlarının kapanması, toplu ulaşımın kriz seviyesine ulaşması, halk sağlığının büyük oranda tehdit altına girmesi, üretimin zarar görmesi, hastane hizmetlerinin kısıtılanması gibi sonuçlarla karşı karşıya kalınabilir.

5.GÜN
Ambalajlı içme suyuna erişimin güçleşmesi, hotel/restoran vb. yerlerin kapanması, eğitime devam edilememesi, hastanelerin tedarik ve hijyen sorunlarıyla mücadele etmesi, endüstriyel üretimin tamamen durması, sokaklarda asayişi sağlamanın güçleşmesi sorunları ile karşı karşıya kalınabilir.

Orta büyüklükteki bir markete günlük 10 – 15 arası tedarik kamyonu geldiği düşünüldüğünde kamyon ve kamyon şoförlerinin değeri gözardı edilemez hale geliyor.

Bu bilgiyi paylaşın: